Kendini Sabote Etme Davranışları Nasıl Kontrol Edilebilir ?

80 0
  • Kendinizin en kötü düşmanı olmayı bırakmanın bazı basit yolları.

ÖNEMLİ NOKTALAR;

  • İnsanlar, başarı korkusu ve düşük öz yeterlik gibi çeşitli nedenlerle kendilerini sabote ederler.
  • Kendi kendini sabote eden davranışları değiştirmenin ilk adımı, bunların neden olduğunu ve onları neyin tetiklediğini anlamaktır.
  • Kendi kendini sabote eden davranışların maliyetini düşünmek ve kişisel değerleri netleştirmek, insanların bu kalıbın üstesinden gelmesine yardımcı olabilir.

Bu serinin 1. bölümünde, insanların kendi kendini sabote etmelerinin nedenleri de dahil olmak üzere kendi kendini sabote etme davranışını araştırdık. Bu yazıda, bu davranışları azaltmak için bazı basit yollar sunacağım. Sıklıkla tutarlı bir uygulama ve çaba gerektirse de kendi kendini sabote etme kalıbından kurtulmanın birçok basit yolu vardır.

1. Modeli Tanımlamak ve Anlamak

            Kendi kendini sabote etmeyle mücadelenin ilk adımı, bu kalıbın nerede ortaya çıktığını ve arkasında ne yattığını anlamaktır. Hayatınızın tüm alanlarını her zaman sabote etmeniz pek olası değildir. Örneğin, düzenli olarak terapiye gitmekte zorlandığınızı ve terapi ödevlerini asla yapmadığınızı ancak üniversite ödevlerine ayak uydurabildiğinizi görebilirsiniz.

 Bu kalıbın en çok hangi alanlarda alevlendiğini fark ediyorsunuz? Bu alanları daha fazla yetkinliğe sahip alanlardan ayıran nedir? Kendini sabote etmenin arkasında ne yatıyor?

2. Maliyeti Göz Önünde Bulundurmak

Mevcut şekilde hareket etmeye devam ederseniz ne kaybedersiniz veya kazanamazsınız? Seçimlerin geniş kapsamlı sonuçları vardır ve bugün spor salonuna gitmeme seçimi, aynı seçimi alışkanlık ve kolaylıktan tekrar tekrar yaptığınız, sonunda kötü sağlık davranışları veya fiziksel hastalıklar geliştirdiğiniz anlamına gelebilir. Genellikle kısa vadeli kazanımlara ve zevklere odaklanırız ve uzun vadeli etkileri unuturuz.

3. Değerlerinizi ve Hedeflerinizi Netleştirmek

Düzenli olarak eylemlerde bulunmak veya hedeflere ulaşmak için mücadele ediyorsanız, değerlerinizi açıklığa kavuşturmak ve hedeflerinizin değerlerinizle uyumlu olduğundan emin olmak yararlı olabilir. Kaçınma veya karşılaştırmaya dayalı hedeflerden ziyade değer odaklı eylemlere (örneğin, topluluğa değer verdiğimiz için koroya katılmak) bağlı kalmamız daha olasıdır. Durup, bir hedefin veya davranış kalıbının hayatınıza getireceği tüm faydaları ve hayatınız için sahip olduğunuz daha büyük resme nasıl uyduğunu düşünmek faydalı olacaktır.

Man sitting at his desk with Do it sign in front of him spelled on wooden cut circles.

4. Zıt Davranmak    

Kendinizi sık sık sabote ettiğinizi fark ederseniz, nasıl yapılacağını listeleyin. Örneğin, arkadaşlarınızdan gelen mesajları cevaplamayı unutuyor ve onları uzaklaştırıyor musunuz? Ödevleri görmezden gelip sonra istediğiniz bir derece için bir konuda başarısız mı oluyorsunuz? Zorluğu olabildiğince ayrıntılı bir şekilde parçalayın (örneğin, ödevler için yeterli zaman ayırmıyorum ve bunları bir gece önce yapmaya çalışıyorum, sonra panikleyip pes ediyorum) ve tam tersini yapmak için bir plan formüle edin. İşleri son ana bırakmak bir sorunsa, o zaman bir günlük veya planlayıcı almak ve dört hafta önceden veya dönem başında planlamaya başlamak yardımcı olur.

            Davranış kalıplarını kırmanın en iyi yolu davranışsaldır. Biliş, içgörü ve duygu bunun önemli bileşenleridir, ancak temelde, kendi kendini sabote eden kalıplara karşı ilerleme görmeye başlamak için davranışları değiştirmeye başlamalıyız.

Kaynak

Yazan/Derleyen: Merve Yıldız

Bir cevap yazın